13ο Φεστιβάλ Χορού

13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα. Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, Resdance, Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

Να υπογραμμίσουμε ότι η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους του χορού:

8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό, ανέργων και 10€ ημερήσιο.

Το 13ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού.

Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelp dance. Co.

13ου Φεστιβάλ Χορού | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις: Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά] Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ : Σύλληψη / Κατάληψη (Capture) Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Ηχόδραμα: ρεĩ Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Αθανασία Κανελλοπούλου: In Lo(e)verland ΙΙ Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή YELP danceco. : Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Δαγίπολη: ΠΝΕΙ (Έχει πνοή) Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα...dolce vita Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box Ελιξ - Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box Ευγενία Σιγαλού: Όνειρο One size Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Trio AA: Ανωτέρα Βία Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ- Dancevacuum: Dance Banoptikon Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Indigo Fera: Eremus Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Υπέρ Ορίων: Bolero Altius: I feel you Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Ομάδα 7ο Βήμα: TARANTΕLLA Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Nimis: Μία προς έναν Aniline Dancetheater: Βάκχες Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή SaLtaTor: Nature – Orbital (2 solo) Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ Footsteps: BOUND Φωτοσκίασις: του αρχέγονα Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ On/Off Dance etc. & Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + ... Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Index Animi: Without a Trace Στίγμα: Ονειροκατασκευές Inter Se Onus: Sine Signum Soyuz: Ο τυφλός Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box Dance Factory: metamorphosis II Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Συν-κίνηση: tranSEASONS Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς”: Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση) Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Resdance: Boundaries Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Intravenous: Frames Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή Ditto: Script Carnation: Indirect speech Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή Περιηγητές: Καραμέλα Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

28 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ASOMO4 : υσΕγώ Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’

Πηγή: choreographers.gr